Czy w Polsce są wybitni chirurdzy naczyniowi? Lekarze i ich dokonania.
Wśród wielu znakomitych polskich lekarzy wyróżnić można także świetnych chirurgów naczyniowych. To osoby nieustannie działające na rzecz postępu i rozwoju medycyny. Mają wieloletnie doświadczenie i ogromną wiedzę, którą wykorzystują w pracy klinicznej, odnosząc liczne sukcesy. Oto garść informacji o kilku specjalistach w swoim fachu.
Arkadiusz Jawień
Jeden z najbardziej znanych i zasłużonych chirurgów naczyniowych w naszym kraju. Prezes oraz członek honorowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, czyli stowarzyszenia, które odpowiada między innymi za stworzenie kampanii Ocal Nogę i organizację Białej Soboty Naczyniowej. Kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy. Prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran, emitującego od 2004 roku kwartalnik poświęcony szeroko pojętej tematyce ran i ich leczenia. W 2015 roku piastował urząd prezesa Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej.
Piotr Gutowski
Członek honorowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej. Zarządza Kliniką Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Angiologii SPSK 2 w Szczecinie. W październiku 2018 roku przeprowadził wraz z zespołem nowatorski zabieg. Podczas operacji tętniaka aorty brzusznej użyto technologii rozszerzonej rzeczywistości – wyświetlono odpowiednie naczynia pacjenta w formie trójwymiarowego hologramu, aby móc na bieżąco analizować ich anatomię i ukształtowanie. Potrzebne były do tego specjalne okulary, które założył chirurg. Taka procedura to innowacja na skalę światową. W klinice (od 2018 roku) przeprowadzane są także operacje tętniaków aorty piersiowo-brzusznej z wykorzystaniem druku 3D. Protezę naczyniową (stent-graft) trzeba przed zabiegiem dopasować do przestrzennego modelu tętnicy danego pacjenta, a następnie tak przygotowaną protezę wszczepić. To technika, która niebywale zwiększa precyzję działań.
O kim jeszcze warto wspomnieć?
Nie można pominąć jednego z czołowych polskich chirurgów ogólnych, który wyróżnił się wydaniem ważnych publikacji tematycznych. Profesor Wojciech Noszczyk jest autorem wielu prac i książek. Dwutomowa Chirurgia, która ukazała się pod jego redakcją, to wiodący podręcznik do nauki tego przedmiotu. Wykorzystywana jest na co dzień przez asystentów akademickich, zawodowych lekarzy (także chirurgów naczyniowych) i studentów medycyny. Za wybitne zasługi i osiągnięcia na tle naukowym, Wojciech Noszczyk został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Nieprzeciętni lekarze sprawiają, że medycyna staje się po części sztuką. Jednocześnie – sami wciąż pozostają rzemieślnikami, którzy starają się dążyć do perfekcji w swojej dziedzinie. Dzięki takim ludziom nauka wciąż gna do przodu.